Fırsat Ürünleri
Adobe After Effects Haraketli̇ Banner Yapımı Nasıl Olur
Buradasınız: Anasayfa / Blog
31 Ocak 2021, Pazar
Adobe After Effects Haraketli Banner Yapımı nasıl olur
Adobe After Effects Haraketli Banner Yapımı nasıl olur
Adobe After Effects Haraketli Banner Yapımı nasıl olur

Adobe After Effects Haraketli Banner Yapımı nasıl olur Bir Çok Kişin Sorduğu Sorulardan Biridir Harektli Banner Yapımı Nasıl Olur Diye Sizlere Bu Gün Adobe After Effects Banner Nasıl yapılır Göstereceğiz.

İlk yapılması Gereken Adobe After Effects Programını İndirmeniz Olacaktır Programı Pcnize Kurduğunuzda Adobe After Effects Banner Gif Yapmaya Hazırsınız Demektir.

Önemli Adobe After Effects Programı windows 7 Desteklememektedir Win 8 9 10 Yeni Sürümleri Desteklemektedir.

Adobe After Effects programını Kurdunuz Şimdi ne yapmanız Gerekiyor size tek tek anlatacaz.

 

Masaüstünde bir klasör oluşturun

  1. Bannerda kulanılacak logonuzu masaüstündeki klasör içine atın
  2. Zemin olarak ne tip zemin kullanacaksanız kafanızda tasarlayın sonra hazırlıgını yapın dilerseniz bunu Adobe After Effects de hazırlayın yada Adobe Photoshop da hazırlayıp png formatında masaüstünüzdeki logonun olduğu klasöre saklayın.
  3. Yazılacak yazıları bir not defterine not alın akılda kalıcı yazılar cümleler olmasına dikkat edin.
  4. Adobe After Effects açdıkdan sonra  orta alanda yeni proje oluştırma alanına tıklayarak yeni proje oluşturun banner ölçüsü 728x90 olarak altdaki resimde gerekli ayarlar gösterilmektedir.

Yeni projemizi oluşturduktan sonra masa üstündeki logomuzu ve Adobe Photoshop’da hazırlamışsanız kullanılacak zemini Adobe After Effects  oluşturduğunuz projenin içine atalım.

 

Aşşadaki resimde görüldüğü gibi logo ve zemin attığımız preje alanın altındaki alana maus ile gelip sağ tuş yapıp New / Test  diyoruz ve bannerimiza not aldığınız yazıyı yazıyoruz.

Yazılan yazıyı zeminimize ortalamak için sağ tarafda ki panelden Align tıklayarak sağdan ve soldan yukardan aşağıdan ortalımış olacağız.

 

Logomuzu aşşağı taşıdığımızda 728x90 ebatında oluşturduğumuz alana büyük yada küçük ise logo seçiliyken  kısayol olarak Klavyemizin S tuşuna basarak Scale yardımı ile ufalta bilir yada büyüte biliriz.

 

728x90 bannerimizin logosunu ayarladık yazımızıda yazdık sırada yazımıza Efekts vermeye geldi Efekts  vermek için yazımıza sağ panelde bulunan Effects & Preset

Alanında bulunan *Animation Presets tıklıyoruz ve aşşagı doğru pencere açılıyor o pencerede Adobe After Effects bizlere hazır olarak sunmuş olduğu Efectsleri kullana bilirisniz , yazılarda kullanmak istediğiniz efects ler Test alanında yer almaktadır ordan bir Efects maus yardımı ile orta alanda prejemize yazdığımız yazının üstüne bırakıyoruz.

 

Yazımıza attığımız efects  ayarlamak için  yazımızın başındaki ok işaretine tıklıyoruz ve aşşagı doğru açılan panelde Test ve Transform göreceksiniz Test alanındaki ok tıklayarak

O alandaki Animator1  içinde yer alan Range selector1 başıındaki ok tıklayarak

Efects ayarlarını yapacagımz yer karşınıza gelecek bu alanda yazınızın ister hızlandıra bilir ister yavaşlata bilirsiniz bunuda yan tarafda • • iframe işaretleri ile ayar yapacağız sağdaki iframe işaretini sola yaknlaştırdıgımızda yazımız hızlanır sağ tarafa çekersek yavaşlatırız.

 

Yazımıza Efects uyguladık  logomuz sabit kalmasını istemiyorsanız birkaç yolu vardır logomuz uzantısı png olduğundan resim formatında Test alanında bulunan efects ler işimizi görmeyecektir

Onun yerine birkaç ayarı kendimiz de yapa biliriz yada sade bir efects yapmak için uğraşmadan  aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi logo üzerinde ışık geçiş efects uygulaya biliriz

Sağ panelde Effects & Preset alanında arama yerine Sweep yazıyoruz  arama sonucunda karşımıza CC Light Sweep  çıkacak bu efectsimizi maus yardımı ile logomuzun üstüne atıyoruz Sol panelde  CC Light Sweep  ayar paneli aktif olacaktır bu panelde biz sadece Center  alanında ayar yapacağız.

Ayar pananelin altında yer alan sayıları ayar çekerek ışık efectimizin derinliğini büyüklüğünü ışık yayılmasını ve ışık rengini ayarlıyoruz aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi kırmızı kutu içine aldığım okladagösterdigim simgeyi sağ sola kaydırdığınızda ayarlarınızı daha net göremenizi sağlar iframe kodları yardımı ile  ışık efects  hızını ayarlarlıyoruz.

 

Burası Önemlidir.

Aşağıdaki Gif.Sun Adobe After Effects programında yok ise çalışmanızı masa üstündeki klasörümüze kayıt ediyoruz.

 

Bannerimizin yazı ve logo hazırlıkları bitdi sıra Render almak ve gif olarak kayıt etmeye geldi Adobe After Effects  Gif.sun plugini yoksa çalışmamızı gif olarak kayıt etme olanağımız olmayacaktır.

Gif.sun plugini Adobe After Effects  programımıza entegre yapmak için Buradan Gif.sun indirelim ve Zip dosyasını klasöre çıkaralım klasöre çıkardığımız dosyalarda 2 adet klasör bulunmaktadır

1)WIN  2)OSX  3)Serial numarası

 

Bilgisayarınızın işletim sistemi Windows ise win klasöründeki dosyaları kullanınız

Şayet Mac ise OSX kullanınız.

İçindeki dosyaları "C:\Program Files\Adobe\Adobe After Effects CC 2019\Support Files\Scripts\ScriptUI Panels" klasörünün içine yapıştırıyoruz.

Daha sonra "install_gifGun.bat" yönetici olarak çalıştırıyoruz ve kurulumunu yapıyor ortalama 1-3 sn. içinde.

Daha sonra Adobe After Effecti çalışıtırıyoruz sonra bizden serial isteyecek SERİAL NUMARASI.txt içindeki serial keyini buraya giriyoruz

 

Sonra tasarladığımız videoyu gif yapmak için buraya tıklıyoruz.

Buradan ayarlar sekmesine geliyoruz;

 

Ayarları bu şekilde yapın arkadaşlar. Daha sonra "Make Gif" diyerek belirttiğimiz klasore gif olarak kaydediyoruz.

Unutmadan bu şekilde bir uyarı çıkacaktır.

 

Projeyi ilk önce normal "save" olarak kayıt ediyoruz.
Sonra make gif yapıyoruz. Çalışmamız ilk etapda Renderlanıp sonra gif formatında masa üstünüze yada seçdiginiz alana kayıt olacaktır.

Konu anlatım Çalışmamız aşağıdaki gibi cıktı.

 

Adobe After Effects Haraketli Banner Yapımı nasıl olur   Anlatımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız dilerseniz videoyu izleyerekde haraketli banner yapılışını izleyerekde yapabilirsiniz.

 

Etiketler
Adobe After Effects Banner Gif
Adobe After Effects Haraketli Banner Yapımı
Hareketli banner Gif Yapımı Adobe After Effects
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın